Aktualności

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk ma przyjemność ogłosić ostateczny program Tenth European Conference of Egyptologists. Egypt 2023: Perspectives of Research (X ECE), która odbędzie się w Warszawie w dniach 12-16 czerwca 2023 roku.

Udział słuchaczy jest płatny 100 euro i 50 euro dla studentów.

Program konferencji (pdf)

NCN logo poziom

 

 

Narodowe Centrum Nauki przyznało finansowanie projektu "Sztuka naskalna i wczesne uprawnienia w Dolinie Dolnego i Środkowego Nilu (IV-III tysiąclecie p.n.e.)" dr. Doriana Vanhulle. Opiekunem projektu ze strony Instytutu jest dr Maria Carmela Gatto.

Projekt ten ma na celu zbadanie, w jaki sposób sztuka naskalna regionu Dolnego i Środkowego Nilu była wykorzystywana przez rosnące elity społeczno-polityczne do wyrażania i przekazywania swojej władzy w IV i III tysiącleciu p.n.e. oraz w jaki sposób może ona informować o relacjach i wzajemnych wpływach między społecznościami Górnego Egiptu i Dolnego Nubii. Wyniki projektu zostaną włączone do obecnej narracji historycznej poprzez holistyczną i diachroniczną analizę zebranych danych, na poziomie regionalnym i międzyregionalnym, i dyskutowane w kontekście procesu tworzenia państwa. Wyniki będą również powiązane ze zmianami dynamiki społeczno-politycznej w Nubii. Projekt zamierza udostępniać swoje wyniki online za pośrednictwem aplikacji WebGIS o otwartym kodzie źródłowym i publikacji w otwartym dostępie.

Opis projektu znajdziesz TUTAJ.

Instytut zaprasza na sympozjum zatytułowane "Between Egypt and India; the Maritime Spice Route, its Research and Popularization as a Factor in Scientific and Economic Development".

Sympozjum odbędzie się 26 maja 2023 r. w Sali Staszica w Pałacu Staszica.

Program:

10.00am to 10.20am Powitanie i otwarcie sympozjum.

10.20am to 11.00am – "A Tale of a Time when Man’s faith was ruled by Monsoons; a Maritime Trade Route in the peak of Indo-Roman Trade” – Joanna K. Rądkowska, M.A.

11.00am to 11.40am – “Ancient Roots of Endangered Heritage; Performing Arts, Traditions and Rituals of Kerala” Krzysztof Gutowski, M.A.

11.40am to 12.20pm "Past and Future Research and Education Center in Pattanam vs. practical possibilities of using an archaeological work.” – Marek A. Wozniak, PhD.

12.20pm to 13.00pm Dyskusja i poczęstunek.

Piknik naukowy FB 1

BORDERSCAPE Seminars MorenoGarcia

Nabór do Szkoły Doktorskiej Anthropos IPAN na rok akademicki 2023/2024 rozpoczęty!
 
Rusza nabór do Szkoły Doktorskiej Anthropos IPAN na rok akademicki 2023/2024. Wszystkich zainteresowanych kandydatów zapraszamy do zapoznania się z informacjami dostępnymi na stronie internetowej Szkoły: https://anthropos.edu.pl/zasady-rekrutacji-na-rok-akademicki-2023-2024/ 
 
Komplet wymaganych dokumentów wskazanych w ogłoszeniu rekrutacyjnym (https://anthropos.edu.pl/ogloszenie-rekrutacyjne-2023-24/) należy złożyć drogą elektroniczną na adres w terminie 14–31 sierpnia 2023 r. 
Kandydaci, którzy pomyślnie przejdą ocenę złożonej dokumentacji, zostaną dopuszczeni do rozmowy kwalifikacyjnej, która odbędzie się w dniach 18–22 września 2023 r.
 
Zapraszamy również na dzień otwarty, który odbędzie się 30 maja 2023 r. o godz. 17:30.
 

logo poziom

 

Finansowanie przyznane przez Narodowe Centrum Nauki obejmuje projekt badawczy:

„W poszukiwaniu szlaków wiodących do Dżeddy, portu Mekki. Szczątki organiczne z pierwszych wykopalisk w al-Balad, Dżedda (Królestwo Arabii Saudyjskiej)”.

Celem projektu jest prześledzenie zmian kulturowych i ekonomicznych oraz potencjalnego zasięgu kontaktów międzyregionalnych mieszkańców Dżeddy, portu Mekki, na podstawie szczątków organicznych. Badania archeozoologiczne i archeobotaniczne wciąż należą do rzadkości w rejonie Półwyspu Arabskiego. Z drugiej strony, rozwijane obecnie badania interdyscyplinarne pozwalają na przeprowadzenie bardzo zaawansowanych analiz, dających możliwość prześledzenia migracji zwierząt i roślin, których szczątki zostały znalezione podczas badań wykopaliskowych. Inne możliwości poznawcze wynikające z badań szczątków organicznych z wykopalisk to analiza diety, w tym uchwycenie różnic związanych z zamożnością i statusem ludzi oraz próba interpretacji tych różnic. Projektowane badania pozwolą odpowiedzieć na dwa główne problemy badawcze:
1. Wzorce żywieniowe jako wskaźnik statusu społecznego i pochodzenia konsumentów z Dżeddy;
2. Rodzaj i zasięg kontaktów mieszkańców Dżeddy z bliższym i dalszym otoczeniem.

Badania obejmą identyfikację archeozoologiczną szczątków zwierząt z wykopalisk w Dżeddzie prowadzoną na miejscu w trakcie badań terenowych, jak też w przypadku części materiałów wymagających szczegółowych studiów, w laboratorium bioarcheologicznym IKŚiO PAN. W razie wątpliwości, w celu pełnego oznaczenia szczątków, zostaną przeprowadzone analizy ZooMS. Szczegółowe badania zostaną też przeprowadzone dla szczątków roślin, zarówno nasion, owoców, jak i węgli drzewnych. Dla ustalenia migracji zwierząt zostaną pobrane próbki do badań izotopowych, badania próbek będą wykonywane w laboratoriach krajowych i zagranicznych.

Dr Iwaszczuk jest adiunktem w Zakładzie Cywilizacji Islamu, utworzyła też i prowadzi Laboratorium Bioarcheologiczne będące częścią Pracowni Archeologii Islamu, jedynego w Polsce ośrodka zajmującego się tą tematyką.

344740179 236763519030768 8522729979399637518 n
 
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas podczas Nocy Muzeów, czyli 13 maja od 19 do 22!
 
Przygotowaliśmy dla Państwa cztery atrakcje:
  • Wystawa obrazów Johannesa Weningera - artysty niemiecko-amerykańskiego pochodzenia, specjalizującego się w malarstwie portretowym i tematyce związanej z dziedzictwem kulturowym. Jego najnowsze prace inspirowane są historią Egiptu. Wystawie będzie towarzyszyć wykład poświęcony odkryciu grobowca Tutanchamona.
  • Warsztaty ceramiczne dla wszystkich chętnych (w języku angielskim): „In the footsteps of the ancient potters” The technological approach is a quite recent methodology used to reconstruct the manufacturing processes used to produce objects. It lays on the concept that the techniques of making objects are transmitted from generation to generation and the reconstruction of these traditions helps to achieve a better knowledge of the ancient societies. During the workshop, we will see how this method works and how the materials are analyzed, and we will test the various methods for ceramic production such as pinching, coiling, and moulding.
  • Warsztat dla młodzieży i dorosłych „Futurystyczne podróże po Afryce - kultura i sztuka”. Prezentacja multimedialna połączona z częścią warsztatową nt. kultury i sztuki społeczeństw Afryki Subsaharyjskiej w kontekście futurystycznym. W części warsztatowej będziemy dekorować torby z motywami afrykańskiego futuryzmu.
  • Wykład z wystawą artefaktów „Łapiąc ostatnie promienie zachodzącego słońca – kultura Ababdów z Pustyni Wschodniej”. Interaktywny pokaz materiałów fotograficznych, muzycznych i filmowych połączony z prezentacją artefaktów związanych z Ababdami, ich kulturą i zwyczajami. Przedmioty te pochodzą z prywatnych kolekcji.

Program dostępny tutaj!

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminariach "The BORDERSCAPE Project Seminar Series".

W celu uzyskania linków do wykładu, prosimy o kontakt mailowy na adres:

Seminars_Borderscape.jpg BORDERSCAPE_Seminars_Brambilla_jpg.jpg

02.Kissfot

Inteligencja nie zawsze idzie w parze z mądrością. Obserwując różne dziedziny życia, stwierdzamy przede wszystkim ogromny deficyt tej ostatniej. Otóż umysłowość Zsolta jest klasycznym przykładem idealnej harmonii między obydwiema cechami. W każdej rozmowie z moim Kolegą i Przyjacielem, nawet na całkiem „błahe” tematy, zastanawiałem się w pewnej chwili, czy mam do czynienia po prostu z archeologiem, czy też raczej filozofem i mędrcem. W Jego umyśle dokonywała się jakaś błyskawiczna synteza, która łączyła rzeczy ważne, odrzucając banał, głupotę, hipokryzję, gadulstwo itp. Trudno było oprzeć się wrażeniu, że, unikając patosu, Zsolt wypowiadał się jednak niemal sentencjonalnie.
Pod względem formy, ale i meritum, jego zdania przypominały mi japońskie haiku. Nie można wykluczyć, że tę prostotę i trafność wyrazu stymulowała Jego funkcja tłumacza, jako że przekładał na francuski wiele prac naukowych swoich Kolegów. Nikt z nas nie znał tego języka, a szczególnie jego idiomatyki, tak dobrze jak absolwent francuskiego gimnazjum.
Jego inteligencja znajdywała szczególnie dosadny wyraz w poczuciu humoru, jakkolwiek Zsolt nie był aż tak sarkastyczny jak Jego nieodłączny Kompanion, przedwcześnie zmarły dr Marek Marciniak. Wybitną umysłowość Kissa cenił też bardzo wysoko nasz Mistrz, profesor Kazimierz Michałowski.
Gdy zabrakło i Profesora i Marka, przypadło mi dzielić z Zsoltem funkcję kierownika Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej (obecnie Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN). A były to czasy szczególnie trudne, kiedy władze Akademii wpadły na pomysł likwidacji małych placówek naukowych. Nie natychmiast, wszakże, ale metodą „zagładzania”, polegającą na tym, że całymi latami nie było nas stać na zatrudnianie młodych, wybitnie zdolnych badaczy. Gdy rozwój sytuacji zmierzał coraz szybszymi krokami w kierunku unicestwienia placówki cieszącej się wielkim uznaniem w archeologii międzynarodowej, szukając ostatniej deski ratunku, trafiliśmy we dwóch (dzięki protekcji) do gmachu będącego dziś siedzibą Giełdy, paradoksalnie tuż obok Muzeum Narodowego w Warszawie. Tam była „wyrocznia”. Profesor Uniwersytetu, który we władzach Komitetu Centralnego PZPR był odpowiedzialny za naukę, przyjął nas, drżących, na maksymalnym luzie. Znał tę sytuację na wylot. Żywot naszej instytucji został przedłużony, ale do dziś ponosimy konsekwencje pokoleniowej luki kadrowej, jaka wymuszona została pomysłami ówczesnej polityki. Zsolt towarzyszył mi w tych bojach wiernie i lojalnie.
Życiorys Zsolta Kissa mógłby zastąpić podręcznik szkolny do historii Europy w XX wieku n.e. Myślę, że jego opowieści pobudziłyby więcej zrozumienia przeszłości i pozwoliłyby wyciągnąć bardziej dalekowzroczne wnioski dotyczące teraźniejszości. Może szersze kręgi społeczeństwa zrozumiałyby, jak to czynili starożytni Egipcjanie, że między kolorami białym i czarnym istnieje jeszcze kilka innych, i to z wieloma odcieniami, a każda harmonijna całość składa się przynajmniej z dwu antytetycznie skomponowanych elementów.


Zsolcie, pozostaniesz naszym Nauczycielem.


Karol Myśliwiec

 

Dane adresowe:

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
tel. (22) 657 27 91

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd