Aktualności

Gratulacje dla dr Zuzanny Wygnańskiej z Pracowni Archeologii Wschodu Starożytnego, która otrzymała grant Opus LAP!

Dolmen Menjez

Projekt "MEG-A: The first megalith builders of the northern Levant. A multidisciplinary investigation of Akkar’s archaeological landscape (Lebanon, 4th-3th millennia BC)" będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Genewskim, z tamtej strony pod kierunkiem dr Tary Steimer.

Tutaj znajdziecie Państwo opis projektu dr Wygnańskiej w języku polskim.

 

Szanowni Państwo!
W związku z organizacją międzynarodowej konferencji naukowej Culture in the times of Plague. Coronavirus’ impact on the cultural development in Sub-Saharan
Africa w dn. 8 września 2021 r., Pracownia Badań nad Afryką Subsaharyjską IKŚiO PAN zachęca do nadsyłania zgłoszeń. Termin zgłoszeń upływa 30 lipca 2021 r. Szczegóły dostępne w niniejszym załączniku

 poster2.2

Zapraszamy serdecznie na ostatnie przed wakacjami Seminarium Archeologiczne IKŚIO PAN, które będzie poświęcone badaniom nad koroplastyką mezopotamską.

Wystąpienie pod tytułem "Counting clay figurines from the 3rd millennium BC Mesopotamia. Towards a new approach to defining local traditions and tracing trajectories in coroplastic arts" zaprezentuje dr Maciej Makowski, adiunkt w IKSIO PAN.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 29.06.21 o godzinie 14.30 na MS Teams. Zainteresowanych udziałem prosimy o maila na adres:

 M Makowski IMOC PAS webinar

„Polacy nad Nilem, sezony 2019-21” to tytuł dobrze znanej konferencji w środowisku międzynarodowej archeologii. Wśród badaczy prowadzących badania wykopaliskowe w Egipcie i Sudanie są także nasi pracownicy. Zachęcamy do zapoznania się z programem: http://polacynadnilem.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/381/2021/06/PnN-2021-program-2021-06-18_2.pdf. Istnieje możliwość zdalnego dołączenia do obrad konferencyjnych po wypełnieniu formularza rejestracyjnego na stronie konferencji http://polacynadnilem.uw.edu.pl/.

Szanowni Państwo,
Z przyjemnością przypominamy, że w dniach 21-26 czerwca odbywa się Ninth European Conference of Egyptologists, współorganizowana przez Uniwersytet w Trieście oraz nasz Instytut. W konferencji bierze udział sześciu badaczy z IKŚiO PAN.

Więcej informacji patrz:
http://www.iksiopan.pl/index.php/en/scientific-activity/conferences/ninth-european-conference-of-egyptologists-ece-ix

poster EDA logo

Zapraszamy na wyjątkowe, międzynarodowe wydarzenie w dniach 18-20 czerwca br. Podczas Europejskich Dni Archeologii, które skupiają aż 47 państw, nasi pracownicy przybliżą szerszej publiczności tajniki archeologicznych odkryć starożytnego Egiptu i nie tylko… Impreza została objęta honorowym patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa.


Chcąc wyjść naprzeciw różnym gustom, przyjęliśmy formułę hybrydową. W piątkowe i sobotnie popołudnie spotkamy się w Pałacu Staszica, w piątkowy wieczór zapraszamy natomiast przed ekrany komputera do śledzenia na żywo transmisji wykładów na naszym profilu Facebookowym. Niedzielny wykład także online! Każdy miłośnik starożytności znajdzie coś dla siebie.


Szczegóły programu poniżej:

Jest nam bardzo miło poinformować, że dr Marta Kaczanowicz z Zakładu Starożytnych Kultur Egiptu i Bliskiego Wschodu została laureatką Programu START 2021 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.


Pełną listę laureatów znaleźć można na stronie: https://www.fnp.org.pl/konkurs-start-2021-rozstrzygniety/.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Seminarium Archeologicznym IKŚIO PAN, w ramach którego

dr Emilia Smagur, adjunkt na Wydziale Archologii UW zaprezentuje wykład pt.

"From coin to ornament: a cultural response to the influx of Roman coins to India"

Spotkanie odbędzie się 8 czerwca w godzinach 14.30-16.00 się za pośrednictwem platformy MS Teams.

Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o maila na adres: w celu pobrania linku do wydarzenia.

zuza 

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza nabór wniosków w programie Polskie Powroty NAWA. Celem programu Polskie Powroty NAWA jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia przez nich zatrudnienia w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych. Program stwarza naukowcom rezydującym w zagranicznych ośrodkach naukowych możliwość stworzenia w Polsce własnej grupy projektowej i prowadzenia badań w optymalnych warunkach. Krajowe uczelnie, instytuty naukowe i instytuty badawcze mogą pozyskać specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej.

Program obejmuje dwie ścieżki, w zależności od etapu kariery naukowej:

 • Młody naukowiec (ścieżka Junior scientist)
 • Doświadczony naukowiec (ścieżka Experienced scientist).

Powracającym naukowcem może być osoba, która:

 • ma obywatelstwo polskie
 • ma co najmniej stopień naukowy doktora (dla ścieżki Junior scientist uzyskany nie wcześniej, niż 7 lat przed złożeniem wniosku)
 • w okresie wskazanym w ogłoszeniu o naborze pracowała naukowo w zagranicznej uczelni, instytucie badawczym lub dziale badawczym przedsiębiorstwa i w tym czasie nie mieszkała i nie pracowała w Polsce
 • może wykazać się dorobkiem naukowym rozpoznawalnym międzynarodowo i wyróżniającym się w kontekście dyscypliny oraz etapu kariery
 • w ramach pracy naukowej za granicą kierowała realizacją co najmniej jednego projektu badawczego wyłonionego w konkursie krajowym i międzynarodowym (dla ścieżki Experienced scientist).

W programie finansowane są:

 • wynagrodzenie powracającego naukowca
 • wynagrodzenie osoby zapraszającej
 • wynagrodzenie grupy projektowej
 • adaptacja i organizacja miejsca pracy oraz przygotowanie zaplecza badawczego
 • przesiedlenie powracającego naukowca
 • komponent badawczy finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki.

W ramach ścieżki Junior scientist można zaplanować projekty trwające od 24 do 36 miesięcy, z finansowaniem NAWA do kwoty 1 193 200 zł. W ścieżce Experienced scientist możliwe są projekty od 36 do 48 miesięcy z finansowaniem NAWA do 2 447 600 zł. Dodatkowo w przypadku badań podstawowych można ubiegać się o komponent badawczy NCN – grant startowy w wysokości do 200 000 zł.

Termin naboru wniosków: od 14 maja 2021 r. do 29 lipca 2021 r., do godz. 15:00:00 (czasu lokalnego dla Warszawy)

Więcej informacji znajduje się pod linkiem.

Pracownia Kultur Szlaku Jedwabnego serdecznie zaprasza na dziewiąte i ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Wokół Szlaku Jedwabnego: I. Spotkanie kultur”. Wykład online prof. Stevena Sidebothama (University of Delaware) pt. „An Ancient Merchant’s Journey from India to Alexandria in Roman Times” odbędzie się 28 maja 2021 r. o godz. 17.00.

Osoby zainteresowane prosimy o rejestrację pod adresem .

Sidebotham obrazek

Głowa kobiety (wykonana z miejscowego kamienia) ze Świątyni Izydy

 

 

Irmgard Hein invitationOśrodek Badań nad Świątynią Egipską serdecznie zaprasza na wykład pt. „The Treasury of Thutmosis I at Karnak: Finds in the storerooms” prof. Irmgard Hein.

czwartek, 20 maja 2021 r., godz. 15.00 na platformie Microsoft Teams

Link do spotkania zostanie przesłany na dwa dni przed wykładem.

Chęć uczestnictwa prosimy zgłaszać na adres:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dane adresowe:

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
tel. (22) 657 27 91

Przydatne linki

DMC Firewall is a Joomla Security extension!