EGIPT WCZORAJ I DZIŚ
seria konferencji dotyczących Egiptu
organizowana przez dwa istotne ośrodki badań w Polsce
Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
we współpracy z
Katedrą Arabistyki i Islamistyki UW
która odbywa się na Uniwersytecie Warszawskim
od 2017 roku (I edycja ogólnopolska).
Egipt odgrywa ważną rolę w świecie arabskim, wynikającą zarówno z jego położenia, jak i historii przepełnionej głębokimi przemianami kulturowymi, religijnymi i społecznymi. Przez wieki kształtowała się i była kształtowana państwowość tego kraju, od czasów faraonów, aż do powstania nowoczesnego państwa egipskiego. Przez wieki zmianom ulegały także systemy religijne Egiptu, od wierzeń starożytnego politeizmu, poprzez chrześcijaństwo, aż do islamu w różnych jego odmianach. Na bazie tej mozaiki ukształtował się współczesny – pełen kontrastów – kraj, którego społeczeństwo od dawna fascynuje badaczy różnych specjalizacji.
W Egipcie, określanym przez jego mieszkańców umm id-dunya – (tj. matką świata) tradycja na każdym kroku przeplata się z nowoczesnością. Do interdyscyplinarnej debaty zapraszamy orientalistów, językoznawców, kulturoznawców, religioznawców, filozofów, politologów, socjologów i etnologów, którzy naukowo zajmują się problematyką społeczną, językową, kulturową oraz religijną Egiptu. Chętnie skupimy się również na wytworach kultury artystycznej (literaturą, muzyką, filmem etc.), odzwierciedlających egipską rzeczywistość społeczno-kulturową. Jesteśmy ponadto otwarci na rozważania na temat stanu badań nad wspomnianymi kwestiami.
Pragnąc skupić się przede wszystkim na współczesności oraz jej odniesieniach do tradycji, nie zamykamy się także na badania dotyczące wcześniejszych etapów historii Egiptu i Egipcjan. Celem konferencji jest bowiem ożywienie międzynarodowej debaty naukowej na temat Egiptu oraz integracja naukowców zajmujących się tematyką egipską.
Po każdej konferencji organizatorzy planują publikację tekstów pokonferencyjnych w języku angielskim. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru tekstów. W skład Komitetu Redakcyjnego wchodzą organizatorzy danych konferencji (wyjątkiem jest publikacja w 2018 roku).
Komitet Naukowy serii konferencji:
prof. dr hab. Ewa Machut-Mendecka, KAiI UW (członek Komitetu I edycji)
prof. dr hab. Karol Myśliwiec, IKŚiO PAN (członek Komitetu I edycji)
prof. dr hab. Katarzyna Pachniak, KAiI UW (członek Komitetu I edycji)
dr Teodozja I. Rzeuska, IKŚiO PAN (członek Komitetu I edycji)
dr hab. prof. PAN Ewa Laskowska-Kusztal, IKŚiO PAN – (członek Komitetu I edycji)
Komitet Organizacyjny serii konferencji:
mgr Edyta Wolny, IKŚiO PAN & KAiI UW
mgr Karolina Nabożna, IKŚiO PAN