Semestr jesienny 2016

W związku z rozpoczynającą się wkrótce drugą edycją projektu

Orientalny Uniwersytet Trzeciego Wieku

w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie

zapraszamy do zapisów na zajęcia.

 

Data rozpoczęcia zajęć: 19 października 2016 r.
Data zakończenia zajęć: 1 lutego 2017 r.

Terminy wykładów:  godz. 11:00-12:00, w dniach:
październik: 19.10
listopad: 16.11 i 23.11
grudzień: 7.12, 14.12 i 20.12
styczeń: 4.01 i 18.01
luty: 1.02

Miejsce: sala 022, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, Warszawa

 

Program:

W programie planujemy cykl wykładów (60-minutowych) poświęconych starożytnej i współczesnej tematyce społeczeństw i kultur Bliskiego Wschodu, Azji oraz Afryki. Wykłady będą prowadzone przez wybitnych specjalistów w tej tematyce i obejmować będą zagadnienia związane z historią, sztuką, archeologią, obyczajami, kulturą, religią oraz polityką i współczesnością krajów muzułmańskich, Egiptu, Sudanu, regionu Afryki Zachodniej. Proponowany program wykładów dostępny jest poniżej (kolejność poszczególnych spotkań zostanie podana wkrótce).

 

Dr Mariusz Drzewiecki            
Małżeństwo - sudańska wieś przed i po  (19.10.2016 r.)
W 2013 roku Mariusz Drzewiecki trafił do wsi Jawgul w północnym Sudanie, gdzie od wieków żyje niewielka społeczność Nubijczyków. Obok współczesnych budynków, we wsi znajdują się pozostałości XIX-wiecznej twierdzy oraz XX-wieczny meczet, szkoły i domy. Dawna zabudowa różni się od współczesnej, a opinii mieszkańców przyczyną tego jest instytucja małżeństwa. W jaki sposób? Zapraszam na wykład.      

     

Mgr Katarzyna Kapiec           
Sztuka starożytnego Egiptu  (16.11.2016 r.)
W czasie wykładu zostanie przedstawiona historia sztuki starożytnego Egiptu począwszy od czasów piramid do okresu grecko-rzymskiego. Przedstawione zostaną najciekawsze zabytki architektury, rzeźby oraz malarstwa, które wpłynęły na rozwój tej sztuki na przestrzeni 3000 lat.     

 

Mgr Sabina Brakoniecka
Oblicza islamu w Afryce Zachodniej na przykładzie Nigerii  (23.11.2016 r.)
Wykład ma na celu prezentację różnorodnych form islamu w Afryce Zachodniej w oparciu o przypadek Nigerii. Przedstawione zostaną synkretyczne odmiany religii muzułmańskiej, mistycyzm kultywowany przez bractwa sufickie, a także islam polityczny oraz walczący.       

 

Mgr Patrycja Kozieł             
Słowo, widowisko, rytuał. Kultura popularna we współczesnej Nigerii i Beninie  (7.12.2016 r.)         
Wykład poświęcony zostanie wybranym aspektom kultury popularnej we współczesnej Nigerii i Beninie. Poruszone zagadnienia to: widowiska teatralno-rytualne połączone z pokazem masek, tańcem i śpiewem oraz tradycyjna literatura ustna Nigerii w językach rodzimych (hausa, joruba, igbo).  

 

Mgr Katarzyna Molga
Rytuały i magia w Islamie  (14.12.2016 r.)
Świat Islamu przeplata w sobie  różnorodne przejawy działalności magicznej mającej służyć ochronie lub odstraszeniu złych mocy. Będące wynikiem odmiennego od muzułmańskiego podłoża kulturowego w wielu krajach, czy regionach danego kraju, są kultywowane po dzień dzisiejszy. Na wykładzie zostaną zaprezentowane niektóre z tych rytuałów.

 

Dr Nicolas Levi
Sieroty Północnokoreańskie w Europie Środkowej  (20.12.2016 r.)
W ramach pomocy humanitarnej europejskie kraje komunistyczne przyjęły północnokoreańskie sieroty po zakończeniu Wojny Koreańskiej. Te miały zostać wychowane między innymi w dalekim PRL-u i tutaj zdobyć wykształcenie. Wykład będzie dotyczył odzyskanego dzieciństwa tych dzieci, które straciły rodzice podczas Wojny Koreańskiej.

 

Dr Teodozja Rzeuska
Zanim wejdę do krainy Ozyrysa. Zwyczaje pogrzebowe starożytnych Egipcjan  (18.01.2017 r.)
Starożytni Egipcjanie głęboko wierzyli, iż życie nie kończy się wraz ze śmiercią, lecz trwa nadal w krainie zmarłych, gdzie władał Ozyrys. By zapewnić zmarłym godziwe, wieczne życie, odprawiali specjalne rytuały, które miały pomóc w dotarciu do zaświatów.

 

Dr Stefan Jakobielski
Malarstwo Faras  (4/18.01.2017 r.)
Propozycja połączenia wykładu z wizytą w Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

Dr Michał Lipa
Egipt po Arabskiej Wiośnie  (1.02.2017 r.)
Wykład obejmuje analizę procesu transformacji politycznej w Egipcie po obaleniu prezydenta Mubaraka w 2011 roku - w zakresie przemian instytucjonalnych, konfliktów politycznych oraz skutków społeczno-gospodarczych.    
        

 

Dodatkowo istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztacie (w zależności od zgłoszeń, termin do uzgodnienia):

 

Mgr Patrycja Kozieł, Senait Cieplińska (Fundacja Adulis na rzecz Afryki Wschodniej) oraz Elmi Abdi(Fundacja dla Somalii)
Warsztat: Komunikacja międzykulturowa. Perspektywa Rogu Afryki
Dzięki spotkaniu z przedstawicielami krajów takich jak Somalia i Erytrea uczestnicy poznają uwarunkowania kształtujące kultury Rogu Afryki oraz rolę stereotypów kulturowych. Warsztat ma na celu rozwój umiejętności komunikacyjnych w sytuacjach wymagających kontaktu z przedstawicielami innych kultur i narodowości.

 

Zapisy:

Zapisów można dokonać pod nr telefonu (22) 657 27 91, 880 544 232 oraz drogą mailową:  lub

Koszt udziału w zajęciach: 80 zł za cały program  

Słuchacze wykładów na zakończenie programu otrzymują Certyfikat uczestnictwa.

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd