Na skróty

Irmgard Hein invitationOśrodek Badań nad Świątynią Egipską serdecznie zaprasza na wykład pt. „The Treasury of Thutmosis I at Karnak: Finds in the storerooms” prof. Irmgard Hein.

czwartek, 20 maja 2021 r., godz. 15.00 na platformie Microsoft Teams

Link do spotkania zostanie przesłany na dwa dni przed wykładem.

Chęć uczestnictwa prosimy zgłaszać na adres:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skarbiec Totmesa I w Karnaku: znaleziska w magazynach

Na północ od okręgu Amona i na wschód od okręgu Montu, na szerszym Karnaku Północnego, znajduje się Skarbiec Totmesa I. Stanowisko to było badane przez IFAO (Institut Français d’Archéologie Orientale) w latach 1970-1978 pod kierownictwem Jeana Jacqueta.

Skarbiec z czasów wczesnej 18 dynastii przecina starsze warstwy datowane na okres Średniego Państwa i Drugiego Okresu Przejściowego. Zaświadczone jest także późniejsze użytkowanie tego stanowiska. Na podstawie kultury materialnej możliwe jest ustalenie bardzo długiego okresu jego funkcjonowania, od Średniego Państwa po okres rzymski.

Po zakończeniu prac wykopaliskowych duża część odkrytego materiału została zdeponowana w magazynach zbudowanych w Karnaku Północnym. Ze względu na prace prowadzone na obszarze okręgu Montu, na prośbę Departamentu Starożytności, IFAO we współpracy z Uniwersytetem Wiedeńskim od rozpoczęło przenosiny materiału wykopaliskowego do innych magazynów. Praca ta, rozpoczęta w 2013 roku stała się okazją do ponownego przejrzenia inwentarzy i jednocześnie do wykonania cyfrowej dokumentacji znalezisk.

Jean Jacquet i jego żona Helen Jacquet-Gordon, którzy pracowali na stanowisku do roku 2010, opublikowali do roku 2012 sześć tomów. Obejmowały one znaleziska archeologiczne, fragmenty posągów, pięknie opracowane fragmenty reliefów dawnej dekoracji oraz typologię znalezisk ceramicznych.

Jednakże pewne grupy znalezisk pozostają wciąż nieopublikowane. Celem prowadzonych obecnie prac jest więc zarejestrowanie wcześniej nieopublikowanych grup zabytków, takich jak obiekty nieceramiczne, wprowadzenie rekordów inwentarza do cyfrowej bazy danych oraz udostępnienie jej online.

Wykład prezentuje historię stanowiska i konstrukcji skarbca, ilustrowaną znaleziskami archeologicznymi.

Patrz strona internetowa IFAO: https://www.ifao.egnet.net/recherche/archeologie/karnak-nord/

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd