Na skróty

Szanowni Państwo!

W tym trudnym czasie pandemicznych ograniczeń i samodyscypliny, zapraszamy do odbycia z nami niesztampowej, fotograficznej podróży, która odbędzie się z okazji Nocy Muzeów już jutro, w Pałacu Staszica w Warszawie, w godzinach 19.00-01.00 (ul. Nowy Świat 72, Sala Lustrzana 164). Zabieramy Państwa do ciepłych i pełnych słońca, obfitujących w egzotyczne krajobrazy, krain Orientu.

Przedstawione na wystawie fotografie pochodzą z kolekcji zdjęć zrobionych lub kupionych przez żołnierzy Królewskich Sił Powietrznych (RAF-u), w czasie ich służby wojskowej na Bliskim Wschodzie w latach 1942-1943 [właścicielem kolekcji i praw autorskich do niej jest obecnie Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚiO) PAN].

            Tematem przewodnim naszej wystawy są fascynacje Brytyjczyków dziedzictwem kulturowo-historycznym Orientu. Prezentowane fotografie  zostały zrobione lub kupione przez nieznanego z nazwiska, porucznika RAF-u Harry’ego i jego towarzyszy broni, w takcie ich wycieczek do znanych stanowisk archeologicznych.

Możecie Państwo zobaczyć, m.in. ich wspomnienia z wyprawy „do piramid” w Gizie (w Egipcie) – jednego z najbardziej rozpoznawalnych stanowisk czasów faraońskich; zdjęcia pozostałości  ośrodka kultu w Baalbek (w Libanie), którego rozkwit przypada na okres rzymski; ruiny rzymskiego akweduktu w Damaszku (w Syrii).

Życzymy Państwu dużo zdrowia i wielu wspaniałych podróży (choćby tych wirtualnych)!

Organizatorki wystawy,

mgr Dominika Majchrzak i dr Anetta Łyżwa-Piber

IMG 20210510 113104 hdr

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd