Na skróty

logo poziom

 

Finansowanie przyznane przez Narodowe Centrum Nauki obejmuje projekt badawczy:

„W poszukiwaniu szlaków wiodących do Dżeddy, portu Mekki. Szczątki organiczne z pierwszych wykopalisk w al-Balad, Dżedda (Królestwo Arabii Saudyjskiej)”.

Celem projektu jest prześledzenie zmian kulturowych i ekonomicznych oraz potencjalnego zasięgu kontaktów międzyregionalnych mieszkańców Dżeddy, portu Mekki, na podstawie szczątków organicznych. Badania archeozoologiczne i archeobotaniczne wciąż należą do rzadkości w rejonie Półwyspu Arabskiego. Z drugiej strony, rozwijane obecnie badania interdyscyplinarne pozwalają na przeprowadzenie bardzo zaawansowanych analiz, dających możliwość prześledzenia migracji zwierząt i roślin, których szczątki zostały znalezione podczas badań wykopaliskowych. Inne możliwości poznawcze wynikające z badań szczątków organicznych z wykopalisk to analiza diety, w tym uchwycenie różnic związanych z zamożnością i statusem ludzi oraz próba interpretacji tych różnic. Projektowane badania pozwolą odpowiedzieć na dwa główne problemy badawcze:
1. Wzorce żywieniowe jako wskaźnik statusu społecznego i pochodzenia konsumentów z Dżeddy;
2. Rodzaj i zasięg kontaktów mieszkańców Dżeddy z bliższym i dalszym otoczeniem.

Badania obejmą identyfikację archeozoologiczną szczątków zwierząt z wykopalisk w Dżeddzie prowadzoną na miejscu w trakcie badań terenowych, jak też w przypadku części materiałów wymagających szczegółowych studiów, w laboratorium bioarcheologicznym IKŚiO PAN. W razie wątpliwości, w celu pełnego oznaczenia szczątków, zostaną przeprowadzone analizy ZooMS. Szczegółowe badania zostaną też przeprowadzone dla szczątków roślin, zarówno nasion, owoców, jak i węgli drzewnych. Dla ustalenia migracji zwierząt zostaną pobrane próbki do badań izotopowych, badania próbek będą wykonywane w laboratoriach krajowych i zagranicznych.

Dr Iwaszczuk jest adiunktem w Zakładzie Cywilizacji Islamu, utworzyła też i prowadzi Laboratorium Bioarcheologiczne będące częścią Pracowni Archeologii Islamu, jedynego w Polsce ośrodka zajmującego się tą tematyką.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!