Na skróty
JEA2022 adaptable poster A3.pdf 1 Chodlik MDA pokazy

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w Europejskich Dniach Archeologii 2022! Oto program wydarzeń oferowanych przez IKŚIO PAN:

18 czerwca, godz. 12:00-13:00 - Wykład online "W poszukiwaniu Praindoeuropejczyków", mgr Krzysztof Gutowski
(MS Teams, link dostępny po zgłoszeniu mailowym do dn. 16.06: )

Tematem wykładu jest pochodzenie, dzieje migracji oraz charakterystyka kulturowa Praindoeuropejczyków. W czasie wykładu porozmawiamy o teoriach na temat praojczyzny ludów indoeuropejskich, niełatwych dziejach migracji ludzi, języków i kultur w starożytności, a także o tym, jakie elementy wiedzy o praindoeuropejskiej kulturze możemy (i czy w ogóle możemy) zrekonstruować. Za obszar z którego wywodzić się mają ludy mówiące językami indoeuropejskimi wskazywany praktycznie każdy fragment Eurazji (od koła podbiegunowego po Indie i od Wysp Brytyjskich po zachodnie Chiny). Dziś dominują dwie hipotezy: stepowa oraz anatolijska. Od dziesięcioleci trwają też spory na temat szlaków i charakteru migracji ludów, które od Praindoeuropejczyków się wywodzą. Na wykładzie można będzie dowiedzieć się więcej między innymi o tym, czy uzasadnione jest stawianie znaku równości między Słowianami i Praindoeuropejczykami, o tym jak kwestia indoeuropejskości wykorzystywana była i jest do celów politycznych oraz o tym, jak różne dyscypliny nauki – językoznawstwo, archeologia, genetyka i religioznawstwo - współpracują by wypracować najbardziej prawdopodobną wizję początków indoeuropejskiej wspólnoty językowej.

18-19 czerwca - EDA 2022 w Chodliku: wystawa i warsztaty archeologiczne, wianki nad Chodelką oraz zwiedzanie grodziska w Chodliku.
Szczegóły na plakacie informacyjnym. Wydarzenie organizowane w partnerstwie.

Więcej o Europejskich Dniach Archeologii: https://journees-archeologie.fr/

Our website is protected by DMC Firewall!