Zakład Nubiologii

Kierownik:                  mgr Aneta Cedro

 

Pracownicy:               mgr Roksana Hajduga

 

 

Telefon:                     (22) 657 27 83

 

 

Centrum Badań nad Nubią Średniowieczną to jednostka badawcza, powołana w 2016 r. w ramach Zakładu Nubiologii IKSiO PAN. Jej głównym celem jest stworzenie nowoczesnego zaplecza naukowego dla realizacji interdyscyplinarnych badań archeologicznych, etnoarcheologicznych czy historycznych nad społecznościami doliny środkowego Nilu.
Jednym z najważniejszych zadań, jakie Centrum realizuje, jest implementacja najnowszych metod dokumentacji w archeologii. Służy temu, między innymi, stacja graficzna zaopatrzona w nowoczesne oprogramowanie do przetwarzania i opracowywania danych graficznych. W ramach Centrum tworzona jest także platforma wymiany informacji oraz baza danych, która zawierać będzie materiały źródłowe oraz  wyniki szczegółowych analiz laboratoryjnych czy studiów teoretycznych powstałych w efekcie badań naukowych, prowadzonych przez pracowników IKSiO PAN na stanowiskach nubijskich. Narzędzia te ułatwić mają kontakt i usprawnić przepływ informacji pomiędzy badaczami, uczestnikami różnych, często niezależnych lub indywidualnych, projektów naukowych związanych z obszarem Nubii.

 

Główne kierunki badawcze:

Badania tożsamości kulturowej Afryki w procesie historycznym.
Punktem odniesienia dla tych badań są studia nad średniowiecznymi kulturami doliny Nilu, a ich trzonem – poznawanie architektury, malarstwa, epigrafiki i obyczajów grzebalnych w oparciu o wyniki polskich wykopalisk w Nubii w Starej Dongoli, a także w Faras, Banganarti oraz Selib.

Podległe jednostki:

Centrum Badań nad Nubią Średniowieczną

Kierownik:

dr hab. prof. PAN Bogdan Żurawski

Pracownicy:

mgr Aneta Cedro

mgr Roksana Hajduga

mgr Roman Łopaciuk

Our website is protected by DMC Firewall!