Ogólne
Pracownik Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN od 1981 r.
dyżury: wtorek, środa, godz. 9.00-15.00
jednostka: Zakład Nubiologii
pok. 330
tel. (22) 657 27 91
Specjalizacja i zainteresowania badawcze:
Nubiologia, dzieje i kultura społeczeństw doliny Nilu środkowego, metodologia badań terenowych ze specjalnym uwzględnieniem badań ratowniczych, architektura religijna, obyczajowość grzebalna.
Działalność naukowa:
Udział w archeologicznych badaniach terenowych (Polska) od roku 1970, w dolinie środkowego Nilu nieprzerwanie od 1984 (m.in. Dongola Reach Survey, Hambukol, Stara Dongola). W latach 1998-2002 kierownik Polskiej Połączonej Ekspedycji Archeologicznej do doliny Nilu Środkowego (m.in. odkrycie świątyń kuszyckich w Sonijat, Hudżeir Gubli i Usli). Wyniki prac Połączonej Ekspedycji opublikowane w roku 2003 (cf. infra). Od 2002 roku do chwili obecnej kierownik Polskiej Misji Archeologicznej w Banganarti. W 2004-2005 kierownik Polsko-Sudańskiej Misji na wyspie Saffi (rejon IV katarakty Nilowej) oraz Polsko-Brytyjskiej Misji Archeologicznej w Dar El Arab (rejon IV katarakty Nilowej). Od 2005 do 2009 kierownik Polskiej Archeologicznej Misji Ratowniczej w rejonie IV katarakty (Szemchija- Umm Saffajja).
Od 2010 roku kierownik Zakładu Kultur Afryki w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
Udział w 29 kongresach i konferencjach międzynarodowych; w czasie trzech ostatnich kongresów nubiologicznych (Rzym, Warszawa, Londyn) zamawiane główne referaty.
12 marca 1986 Jury Dorocznej Nagrody „Magazynu razem” przyznało dr Bogdanowi Żurawskiemu nagrodę za rok 1985 jako autorowi książek wydanych nakładem KAW za szczególny wkład w popularyzację wiedzy historycznej.
26 października 1997 Bogdan Żurawski otrzymał od Komitetu Badań Naukowych i Telewizji Edukacyjnej TVP , Dyplom za zwycięstwo w programie telewizyjnym-konkursie „ Nobel dla Polaka”.
20 marca 2003 Polska Fundacja Upowszechniania Nauki i Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk przyznało dr Bogdanowi Żurawskiemu Wyróżnienie Honorowe im. Profesora Hugona Steinhausa za wybitne osiągnięcia w popularyzacji polskich odkryć archeologicznych w prasie, radiu i telewizji.
Dr Stefan Jakobielski i dr Bogdan Żurawski otrzymali z rąk Dyrektora Sudańskiej Służby Starożytności medale za zasługi w ratowaniu dziedzictwa kulturowego. Obaj też zostali uhonorowani przez władze prowincji Dongola (Medżlis) dyplomami za zasługi w badaniach przeszłości regionu.