Na skróty

XXIII Festiwal Nauki plakat 1

 

XXIII Festiwal Nauki w Pałacu Staszica (28.09.2019, g. 11-17, sala 166)  

Pracownicy Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz Fundacja Cultivate zapraszają na spotkania archeologiczno-orientalistyczne podczas XXIII Festiwalu Nauki w Pałacu Staszica (Sala Staszica – pokój 166). Poniżej przedstawiamy harmonogram warsztatów:

11.00-17.00

„Life During Wartime” – wystawa archiwalnych fotografii, prezentująca życie codzienne mieszkańców Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu w trakcie II wojny światowej. Autorami zdjęć, wykonanych w latach 1942-1943, byli żołnierze Royal Air Force, stacjonujący w tym czasie w Libii, Egipcie, Izraelu, Palestynie, Libanie, Syrii oraz Iraku.

11.00-13.00
P. Kozieł, dr A. Łyżwa-Piber

Afrykańskie Galimoto - recyklingowe pojazdy z drutu.
Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję skonstruować samodzielnie Galimoto – zabawkę recyklingową z Kenii. Jest to pojazd (samochód, riksza lub rower) z drutu, w którym siedzi postać ubrana w kolorowe stroje. Kiedy wprowadza się koła w ruch, można zobaczyć, jak porusza on nogami.

13.00-15.00
D. Bielińska, D. Majchrzak

Małe znaleziska o wielkim znaczeniu – tradycje gliptyczne Bliskiego Wschodu i Półwyspu Arabskiego na przestrzeni dziejów.
Warsztatom ukazującym produkcję pieczęci stemplowych, wzorowanych na zabytkach kultury Dilmun (dzisiejszy Bahrajn, Kuwejt), towarzyszyć będą opowieści o okolicznościach powstania tego wynalazku. Najmłodsi uczestnicy (zgodnie z zasadą nauki przez zabawę) dowiedzą się gdzie, kiedy oraz w jakim celu zaczęto produkować pierwsze pieczęcie, w jaki sposób wynalazek ten rozprzestrzenił się po starożytnym świecie i jakie było jego znaczenie w życiu codziennym. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma na pamiątkę własnoręcznie zaprojektowany i wykonany stempel.


15.00-17.00

M. Bajtler, A. Cedro, M. Dzwoniarek-Konieczna, R. Hajduga, dr J. Iwaszczuk, E. Józefowicz,
A. Madej, K. Molga, dr J. Popielska-Grzybowska, dr F. Taterka, M. Więch

Gry i zabawy
Zapraszamy „małych” i „dużych” zwiedzających do gier i zabaw z odległych zakątków świata. Będą to zarówno gry starożytne, np. popularna w Egipcie gra planszowa o nazwie senet, królewska gra z Ur, która była prekursorem tryktraka; indonezyjska makala (congkok), jak i opracowane w celach edukacyjnych zabawy, które przybliżą uczestnikom badania archeologiczne na stanowiskach w basenie Morza Śródziemnego, w Afryce i na Bliskim Wschodzie, budowę egipskich świątyń czy piramid.  


E. Wolny-Abouelwafa, K. Nabożna, dr N. Levi

Jak się nazywasz?
Warsztaty z pisania imion w językach arabskim oraz koreańskim.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd