Na skróty

Festiwal Nauki w Jabłonnie

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚiO) PAN i Fundacja Cultivate zapraszają na piknik naukowy pod hasłem Spotkanie z archeologią i nie tylko…, odbywający się w ramach 21. Festiwalu Nauki w ogrodach Pałacu w Jabłonnie.

Miejsce wydarzenia: ogrody Pałacu w Jabłonnie
Piknik jest planowany w godzinach: 10:00 – 16:00

Zapraszamy do udziału w przygotowanych przez nas warsztatach i do zagrania w opracowane przez nas gry edukacyjne. Na najmłodszych czekają kolorowanki.

W świątyni egipskiej
W czasie warsztatów odwiedzimy świątynię egipską. Będziemy mogli pobrać nauki u skryby świątynnego, który pokaże nam, jak pisać znaki hieroglificzne, wprowadzi nas w tajniki pisma egipskiego, zapozna z jego podstawową strukturą, a także ciekawostkami czy grami słów. Przewidziana jest również wizyta u egipskich budowniczych świątyń, gdzie będzie można dowiedzieć się, jak stawiano te monumentalne budowle oraz wziąć udział w pracach budowlanych przy świątyni egipskiej.
Przewidziane są zajęcia praktyczne oraz gry.

I Ty możesz zostać „ceramologiem”!
Warsztaty przybliżające pracę archeologa specjalizującego się w zabytkach ceramicznych. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli:
• dowiedzieć się dlaczego badamy naczynia ceramiczne?
• poznać podstawowe kształty naczyń oraz ich funkcje,
• pokolorować lub zaprojektować własną amforę stołową,
• sprawdzić czy wykonanie naczynia z gliny jest trudne,
• zrobić profesjonalne zdjęcie archeologiczne
• oraz „zajrzeć do środka” naczynia ceramicznego przy pomocy lupy i mikroskopu usb,

Lepienie z gliny inspirowane zabytkami
Zapraszamy do udziału w zabawach z lepienia z gliny, podczas których uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób mieszkańcy Afryki i Bliskiego Wschodu korzystają z naturalnych zasobów ziemi oraz co z nich można ulepić. 
Można będzie ulepić naczynka lub figurki inspirowane zabytkami.

Różne znaki pisma 
Uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować swoich sił w formowaniu tabliczek z pismem linearnym B na wzór tych znalezionych w archiwach. Poznają także sposób zapisywania znaków i będą mogli samodzielnie napisać krótką notatkę niczym zarządca pałacowych magazynów.
Pismo linearne B znane jest zarówno z terenów Krety, jak również z Grecji kontynentalnej. Największe archiwa z glinianymi tabliczkami odkryte zostały w Knossos na Krecie oraz w Pylos na Peloponezie. Pismo linearne B to pismo sylabiczne, znane są również znaki określające liczby oraz uproszone piktogramy. Notatki sporządzane za pomocą znaków pisma linearnego B miały najczęściej charakter administracyjny i dotyczyły np. magazynów pałacowych w Knossos.

Odwiedzający będą mogli również zagrać w wymyślone przez nas gry edukacyjne:

Edukacyjną grę planszową pt. Podróż śladami polskich archeologów
Koncepcja i opracowanie graficzne gry: Katarzyna Molga
Jest to interaktywna gra planszowa, która ma na celu zaprezentowanie uczestnikom informacji o ważnych dla światowego dziedzictwa kulturowego stanowiskach archeologicznych Afryki i Bliskiego Wschodu, w odkryciu których polscy naukowcy brali czynny udział. 
Gracz przesuwając się po mapie świata będzie trafiał na kolejne stanowiska archeologiczne. W trakcie gry będzie miał możliwość dowiedzenia się co i gdzie wykopali polscy archeolodzy, jak również doświadczenia tego, co sprzyja archeologom, albo co krzyżuje ich plany. 
Gra skierowana jest zarówno do dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Poprzez atrakcyjną formę przekazu i zabawę, uczestnicy będą mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę o świecie i archeologii.

lub/i

Edukacyjną grę planszową pt. Nocna wędrówka Boga Re
Koncepcja i opracowanie graficzne: Anastasiia Stupko-Lubczyńska

Planszowa gra edukacyjna oparta na wyobrażeniach starożytnych Egipcjan o niebie nocnym. 
Podczas pokonywania kolejnych pól planszy gracze zdobywają wiedzę na temat tego, co według wierzeń egipskich działo się ze słońcem w nocy. Dowiadują się też w jaki sposób Egipcjanie tłumaczyli zjawisko, że słońce zachodzi wieczorem na zachodzie, a rankiem następnego dnia wschodzi na wschodzie. 
Każdy gracz dołącza do załogi boga słońca Re, któremu musi pomóc pokonać niebezpieczeństwa nocy. Używa do tego tajemnej wiedzy zawartej w starożytnych egipskich tekstach religijnych zwanych Księgami Zaświatowymi. 
To atrakcyjna gra dla całej rodziny adresowana zarówno do dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Gra została oparta na autentycznych egipskich malowidłach i tekstach z grobowców w Dolinie Królów.

Warsztaty i gry poprowadzą: Dorota Bielińska, Anna Maria Filipek, Jadwiga Iwaszczuk, Katarzyna Kapiec, Anetta Łyżwa-Piber, Dominika Majchrzak, Joanna Popielska-Grzybowska, Marcin Romaniuk, Anastasiia Stupko-Lubczyńska, Alicja Stych-Regmi, Monika Więch

Serdecznie zapraszamy!


DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd