Na skróty

Okładka w cieniu Dżesera

Książka autorstwa profesora Karola Myśliwca zatytułowana „W cieniu Dżesera. Badania Polskich Archeologów w Sakkarze” została właśnie wyróżniona nagrodą JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w konkursie na najlepszą książkę akademicką roku 2017. Monografia ta podsumowuje dwadzieścia lat wykopalisk prowadzonych przez ekipę archeologów pod kierownictwem prof. Myśliwca po zachodniej stronie najstarszej piramidy świata. Odkrycia, które rzuciły nowe światło na historię i sztukę Egiptu w okresie tzw. Starego Państwa (III tysiąclecie p.n.e.) oraz w czasie panowania Ptolemeuszów (ostatnie trzy stulecia p.n.e.) przedstawiono tu w sposób przystępny, czyniąc z tej opowieści lekturę dla każdego Polaka. Autor nie pominął też pracy zawodowej i życia codziennego ekipy archeologów, obfitującego w momenty komiczne i tragiczne, a najczęściej tragikomiczne. Książka jest bogato ilustrowana.  

Autor pracuje w Egipcie od 48 lat. Brał też udział w wykopaliskach na terenie Syrii, Cypru i Sudanu. W latach 1985 – 1995 kierował badaniami w Tell Atrib (starożytne Athribis), odkrywając dzielnicę miasta założoną pod koniec 4 w. p.n.e. przez żołnierzy Aleksandra Wielkiego. W latach 1987 i 1996 – 2016 prowadził wykopaliska w Sakkarze. Od 1982 do 2015 pełnił funkcję kierownika Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej (obecnie Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN), gdzie też pracuje do chwili obecnej. Wykładał, a także brał udział w kongresach naukowych w 20 krajach, od Japonii i Australii do Chile i Kanady. Jest autorem ponad 300 prac naukowych i popularnonaukowych opublikowanych w różnych językach. Najwyższym z jego licznych odznaczeń jest Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Nagrodę wręczono podczas ceremonii otwarcia 21 Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej w Poznaniu, które odbyły się w dniach 24 – 26 marca br.

Książka została wydana w serii MONOGRAFIE FNP.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd