Wykład prof. dr hab. Moniki Zin pt. ,,Buddyjskie malowidła ścienne z rejonu Kuča na Północnym Jedwabnym Szlaku“

Wiosną 2016 roku powołano na Saksońskiej Akademii Nauk nowe centrum badawcze: „Buddhist Murals of Kucha on the Northern Silk Road”. Projekt opracowuje malowidła ścienne, które można datować na okres od około V do X wieku naszej ery i które znajdują się w kompleksach buddyjskich jaskiń starożytnego Królestwa Kuča na Północnym Jedwabnym Szlaku w dzisiejszym Ujgurskim Regionie Autonomicznym Xinjiang (ChRL). Te narracyjne i dewocyjne malowidła są jednym z najważniejszych źródeł naszej wiedzy o religijnej i intelektualnej historii buddyzmu w Centralnej Azji w pierwszym tysiącleciu.
Po odkryciu malowideł przez wyprawy europejskie na początku XX wieku, przeprowadzono wstępne badania nad ich treścią, stylem i datowaniem. Metodyczna dokumentacja i badanie jaskiń przez chińskie instytucje rozpoczęto natomiast na początku lat osiemdziesiątych. Z powodu przeszkód językowych, chińskie i europejskie badania były jednak w dużej mierze prowadzone niezależnie od siebie. Projekt Saksońskiej Akademii ma na celu połączenie tych dwóch kierunków badań nad malowidłami. Przygotowuje się „Annotated Bibliography” z angielskimi streszczeniami prac o Kučy w językach chińskim, japońskim i koreańskim.
Jednym z głównych zadań projektu jest zebranie i komentarz naukowy wszystkich zachowanych w regionie malowideł, w tym fragmentów wyciętych ze ścian przez niemieckie i inne wyprawy na początku XX wieku, w cyfrowej bazie danych, która będzie w przyszłości dostępna online.

 

Prof. dr hab. Monika Zin specjalizuje się w indyjskiej i centralno-azjatyckiej sztuce buddyjskiej (Ajanta, Gandhara, Andhra, Kuča) i jest autorką wielu monografii i artykułów na ten temat. Przez lata była związana z Uniwersytetem w Monachium, gdzie obroniła doktorat, habilitowała się i pracowała. W latach 2005-2008 wykładała na Uniwersytecie w Lipsku, a następnie (2010-2014) w Berlinie (Freie Universität Berlin). Od 2016 r. kieruje projektem „Buddhist Murals of Kucha on the Northern Silk Road” na Saksońskiej Akademii Nauk w Lipsku.

Kizil Cave188 Berlin noIII 9028
Vajrapāṇi, grota nr 188 w Kyzil.

Our website is protected by DMC Firewall!