INSTYTUCJA: Polska Akademia Nauk, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (dalej IKŚiO PAN)
MIASTO: Warszawa
STANOWISKO: Stypendysta/Student/Doktorant w ramach projektu NCN Opus
WYMIAR ETATU: umowa stypendialna NCN, stypendium w kwocie 18000 złotych netto za okres od X 2023 do II 2025
DYSCYPLINA NAUKOWA: nauki i kulturze i religii
TERMIN SKŁADANIA OFERT: 18 października 2023 r.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU: 20 października 2023 r.
LINK DO STRONY: www.iksiopan.pl;
SŁOWA KLUCZOWE: muzyka „popularna” i „alternatywna”, teksty utworów (analiza tekstualna/intertekstualna), brzmienie, sceny i style muzyczne, etnomuzykologia, etniczność, nacjonalizm, współczesna kultura arabska i egipska, zmiana kulturowa, Kair, Egipt, język arabski (dialekt egipski), islam w Egipcie, chrześcijaństwo koptyjskie, polityka w świecie arabskim.
Zatrudniona osoba obejmie funkcję Stypendysty/Studenta/Doktoranta w projekcie NCN od października 2023 r. do lutego 2025 r., we współpracy z Zakładem Cywilizacji Islamu IKŚiO PAN.
Kierownikiem projektu grantowego „Kairska scena muzyczna od 2011 roku: między aktywizmem politycznym a zmianą kulturową” jest dr hab. Michał Moch, prof. IKŚiO PAN. Grant jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, w ramach konkursu „Opus”. Numer rejestracyjny projektu to: 2020/37/B/HS2/01940.
Opis projektu: https://projekty.ncn.gov.pl/en/index.php?projekt_id=482832
Do obowiązków pracownika należeć będzie:
• współprzygotowanie monografii naukowej Cairo Music Scene(s) Since 2011: Between Political Activism and Cultural Change (ok. 10% udziału w monografii wieloautorskiej) lub jednego artykułu naukowego we współpracy z Kierownikiem Projektu i Zespołem Badawczym,
• upowszechnianie wyników podczas konferencji i kongresów międzynarodowych,
• udział w konsultacjach Zespołu Badawczego w latach 2023-2024.
Wymagania:
Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w Ustawie o PAN z 30 kwietnia 2010 r. i „Regulaminie przyznawania stypendiów naukowych NCN w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki”, oraz odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym posiadając:
- kandydat/ka powinien/powinna mieć wiedzę ogólną (teoretyczną lub praktyczną) z zakresu muzykologii lub etnomuzykologii oraz określone zainteresowanie przeszłością i teraźniejszością muzyki arabskiej (gatunki, tryby melodyczne, wpływy zachodnie, arabskie instrumenty muzyczne).
- udokumentowany dorobek publikacyjny lub w druku (a także ew. obronione prace dyplomowe) dotyczący analizy tekstów kultury (szczególnie powiązanych z muzyką), powstałych w krajach arabskich lub wśród arabskiej diaspory w Europie lub Ameryce Północnej,
- umiejętności językowe: biegła znajomość języka angielskiego (szczególnie w formie dyskursu naukowego), dobra znajomość literackiego języka arabskiego lub dialektu egipskiego lub innych dialektów arabskich.
Kandydaci przystępujący do konkursu powinni dostarczyć do Instytutu za pomocą poczty elektronicznej, na adres: , następujące dokumenty (w zabezpieczonym formacie *.pdf):
1) podanie do Dyrektora IKŚiO PAN o przyjęcie do pracy w charakterze stypendysty,
2) życiorys naukowy z uwzględnieniem odniesień badawczych do wymagań konkursowych (prowadzenie badań naukowych, stypendia, nagrody oraz doświadczenie naukowe zdobyte w kraju lub za granicą, warsztaty i szkolenia naukowe, udział w projektach badawczych)
3) kwestionariusz osobowy,
4) odpis dyplomu magisterskiego (jeśli dotyczy).
W przypadku kandydatów z zagranicy z krajów, których dyplomy nie są uznane na podstawie umów międzynarodowych lub Konwencji Praskiej, zaświadczenie o uznaniu dyplomu lub jego nostryfikacji przez właściwe organy1.
5) wykaz publikacji (z podaniem wydawnictwa i ilości stron).
Wyniki konkursu zostaną podane do 20 października br. Konkurs zostanie przeprowadzony według procedur określonych w „Regulaminie przyznawania stypendiów naukowych NCN w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki”, czyli załączniku do uchwały Rady NCN nr 25/2019 z dnia 24 marca 2019 r. (https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/uchwaly-rady/2019/uchwala25_2019-zal1.pdf)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1) Rodzaj i formę zaświadczenia określają:
- Ustawa z dnia 3 lipca 2018 – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2018 poz. 1669 z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1668 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów studiów wyższych uzyskanych za granicą oraz w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia (Dz. U. 2018 poz. 1881),
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą (Dz. U. 2018 poz. 1887).