Ośrodek Badań nad Świątynią Egipską
Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
serdecznie zaprasza na odbywające się w ramach cyklu szkoleń "Metody dokumentacji, interpretacji i publikacji budowli sakralnych" seminarium:
"Świątynie w Tell el-Retaba od Nowego Państwa do Okresu Późnego"
dr. hab. Sławomira Rzepki
termin: środa, 29 listopada 2017 r., godz. 13.30
miejsce: Pałac Staszica, Warszawa, ul. Nory Świat 72, sala 06, parter
Streszczenie:
Najstarszą znaną świątynię w Tell el-Retaba, dedykowaną Atumowi, "Panu Czeku", ufundował Ramzes II. Kilka bloków z niej pochodzących odkrył ponad 100 lat temu W.M.F. Petrie. Polsko-Słowacka Misja Archeologiczna, która od 10 lat prowadzi badania w Tell el-Retaba, odkryła kilka kolejnych dekorowanych fragmentów. Kontekst, w jakim te bloki zostały znalezione, pozwala określić kiedy świątynia przestała funkcjonować i została rozebrana.
Misja Polsko-Słowacka ściśle współpracuje z archeologami egipskimi, którzy prowadzili w Tell el-Retaba wykopaliska ratunkowe. Podczas takich prac, kierowanych przez Mustafę Nour el-Dina, odkryta została studnia z Okresu Późnego, której cembrowina wykonana była z wtórnie użytych dekorowanych bloków wapiennych. Analiza tego bardzo ciekawego materiału wykazała, że za 22 dynastii powstała w Tell el-Retaba nowa świątynia, która istniała co najmniej do czasów 27 dynastii.
Plakat: