Aktualności

 

 Mahmoud El Tayeb 1600 x 600 px 2

 

Był moim przyjacielem. Szczerym, oddanym i wielkodusznym. Przez blisko pół wieku łączyła nas archeologia i bezgraniczna fascynacja; Polską z jego strony i Sudanem - z mojej. Gościnny i pomocny, w każdej sytuacji zaskarbił sobie wdzięczność niemal wszystkich polskich nubiologów. Przez blisko 40 lat był chargé d’affaires polskich interesów naukowych w Sudanie, zostając w końcu dyrektorem Polskiej Stacji Badawczej w Chartumie.
Bardzo trudno Mahmouda zamknąć nawet w najszerszej definicji. Sudańczyk o polskiej duszy. W roku 1985 w Chartumie byłem świadkiem, jak Mahmud pokłócił się z sudańskim absolwentem Uniwersytetu Karola w Pradze o to, który kraj jest lepszy - Polska czy Czechosłowacja. Mahmoud wykazał się zdumiewającą znajomością polskiej kultury i historii. Obaj wrzeszczeli na siebie do późna w nocy a we mnie rosła duma, że urodziłem się w tak wspaniałym kraju, o którego zaletach nie miałem dotąd pojęcia.
Mahmud był szczerym polskim patriotą, absolwentem a potem profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, ale przede wszystkim wybitnym znawcą okresu w historii Sudanu między upadkiem Meroe a powstaniem królestw chrześcijańskich. Swoją głęboką wiedzę na ten temat opierał na mistrzowskiej interpretacji źródeł archeologicznych. Określenie, że czuł się na wykopaliskach, czasami pośrodku pustyni, jak ryba w wodzie, nie jest zbyt fortunne, ale dobrze oddaje bezmiar jego zawodowej maestrii.Jego książki i artykuły my, jego pokolenie i pokolenia nubiologów, które przyjdą po nas, będziemy cytować. Jego wystąpienie jako keynote speaker na kongresie nubiologicznym w Paryżu przekonało wszystkich, że swą ogromną wiedzę Mahmoud potrafi przedstawić w sposób uporządkowany i atrakcyjny dla słuchaczy.
Na niwie hermeneutyki źródeł archeologicznych wiedliśmy nieustający dyskurs zapoczątkowany Jego wykopaliskami na cmentarzysku w Hammur Abbasiya w ramach Prospekcji Archeologicznej Doliny Nilu między Starą Dongolą a Ez-Zuma, którą miałem zaszczyt kierować. Dużo pracowaliśmy razem w Sudanie. Nasze wspólne wykopaliska w Dżebel Ghaddar, Bukubul, Abkur, Banganari i Soniyat utwierdziły mnie w przekonaniu, że Mahmud czyta warstwy równie biegle jak epigraficy czytają inskrypcje. Rzadko się mylił w swoich hipotezach, a broniąc własnych przemyśleń był uparty jak wielbłąd. I o to mam do niego trochę żalu, bo skoro upierał się przez 40 lat w sprawach tak błahych jak hermeneutyka archeologiczna, dlaczego nie uparł się, aby zostać z nami dłużej? Kilka lat, miesięcy, tygodni, choćby dni. Wtedy dłużej i goręcej świeciłoby nam sudańskie słońce a nasza wspaniała nubiologia, jedyna dziedzina, w której wyprzedziliśmy Japonię, byłaby jeszcze wspanialsza.

 

Bogdan Żurawski

Szanowni Państwo!

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na warsztat: “Aqua Paphia. The Use And Meaning Of Water In Hellenistic-Roman Nea Paphos And Beyond”, który odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę (5 - 6 lipca 2024) w trybie webinaru on-line za pośrednictwem platformy MS Teams.

Warsztat skupi się na roli wody w urbanistycznym i kulturowym rozwoju starożytnej Nea Pafos oraz innych hellenistyczno-rzymskich miast na Cyprze i w szeroko pojętym regionie śródziemnomorskim.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o rejestrację do 4 lipca za pomocą linków podanych poniżej. Proszę zwrócić uwagę, że każdy dzień wymaga osobnej rejestracji.

Załączamy również program wystąpień.

Jeśli mieliby Państwo jakieś pytania odnośnie warsztaty, prosimy o kontakt pod adresem:

Link do rejestracji na Dzień 1 - 05.07.2024 (piątek): https://events.teams.microsoft.com/event/3532d5df-a1e9-4506-ab3e-a8938fc86c32@eb0e26eb-bfbe-47d2-9e90-ebd2426dbceb

Link do rejestracji na Dzień 2 - 06.07.2024 (sobota): https://events.teams.microsoft.com/event/6b1f4969-e5b2-45f7-954f-7bea7df2698c@eb0e26eb-bfbe-47d2-9e90-ebd2426dbceb

Serdecznie zapraszamy!

 

KOMITET ORGANIZACYJNY:

Marcin M. Romaniuk, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk

Michał Michalik, Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych, Uniwersytet Jagielloński

Eudoksja Papuci-Władyka, Instytut Archeologii, Uniwersytet Jagielloński; Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, Uniwersytet Warszawski

Szóstego czerwca mieliśmy przyjemność wręczyć prof. Karolowi Myśliwcowi pamiątkową księgę wydaną z okazji jubileuszu jego osiemdziesiątych urodzin.

Wielu wybitnym badaczom dedykowana jest publikacja celebrująca dokonania naukowe. Przypominamy, że takowa dla prof. Myśliwca się już ukazała: http://www.etudesettravaux.iksiopan.pl/index.php/en/archive-issues/130-etudes-et-travaux-xxvi-2013?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR03ZOQIuSiPYeA8l_aFW8SvmjCJi71Z82nsipjaLEV_KQ8j5EtEuDzXfws_aem_ZmFrZWR1bW15MTZieXRlcw

Nasz jubilat wymyka się jednak tego typu konwencjom i jedna to za mało. Ponadto, wcale nie zamierza odpoczywać!
Zebraliśmy więc wspomnienia i zdjęcia od przyjaciół żeby uczcić jego bogate życie nie tylko naukowe. Książka zawiera wspomnienia i anegdoty oraz fotografie związane z odkryciami i sytuacjami towarzyskimi Jubilata.

Karol Mysliwiec 4Karol Mysliwiec 3

 

 

Piknik naukowy 2024 1

Wspomnienie

Prof. dr hab. inż. arch. Rafał Czerner

(3.03.1958-3.05.2024)

  Rafał Czerner

       

       Ze smutkiem żegnamy Rafała Czernera, nie tylko otoczonego estymą profesora, kierownika Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, który służył nam swą życzliwą pomocą i wsparciem zasiadając przez dwie kadencje w Radzie Naukowej naszego Instytutu, ale przede wszystkim towarzysza prac archeologicznych w Egipcie, które nagle stały się już tylko wspomnieniem…

   Zapamiętamy go jako utalentowanego, wszechstronnie wykształconego architekta współpracującego z polskimi misjami odsłaniającymi obiekty reprezentujące tradycję faraońską, a także kulturę klasyczną.

       Dziękujemy mu za udział w latach 1985-1989, 1991-1996, 2000 w misji prowadzącej prace studyjne i rekonstrukcyjne w świątyni Totmesa III w Deir el-Bahari, zniszczonej kompletnie przez trzęsienie ziemi, której architektoniczne rozpoznanie było wielkim wyzwaniem. Nie zapomnimy zażartych dyskusji dotyczących niezwykle skomplikowanych problemów oryginalnej i przebudowanej formy świątyni Totmesa, gdzie w kreatywny sposób ścierało się doświadczenie architekta z teoriami egiptologów. Wyniki badań Rafała Czernera przedstawiane przez niego na Międzynarodowych Kongresach Egiptologów, czy to w Turynie w 1991 r., czy na Rodos w 2008 r., odnotowywane były z największym uznaniem.

     Był wytrawnym badaczem i konserwatorem architektury kompleksu miejskiego odkrytego na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Marina el-Alamein. Specyfikę dekoracji architektonicznej tego egipskiego miasta z okresów hellenistycznego i rzymskiego najpełniej przedstawił w monografii The Architectural Decoration of Marina El-Alamein (Oxford, Archeopress 2009). Przez wiele lat uczestniczył w pracach Polsko-Egipskiej Misji Konserwatorskiej Najwyższej Rady Starożytności Arabskiej Republiki Egiptu, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Warszawskiego, od 2011 r., po odejściu Stanisława Medekszy, do 2018 r., jako jej kierownik. W 2021 r. Rafał Czerner otworzył nowy rozdział, objął prowadzenie Polsko-Egipskiej Misji Konserwatorskiej El Darazya / Marina el-Alamein Najwyższej Rady Starożytności Arabskiej Republiki Egiptu i Politechniki Wrocławskiej. Tak jak podczas wcześniejszych prac w Marina el Alamein, także w tej misji partnerowała mu żona, Grażyna Bąkowska-Czerner.

    Umiejętności zawodowe i zalety charakteru były jego naturalnymi atutami, dzięki którym pracował z sukcesami, nie szukając niepotrzebnego rozgłosu, interesując się jednocześnie światem starożytnym i architekturą oraz urbanistyką czasów późniejszych.
Żegnając Rafała Czernera nie sposób nie wspomnieć jego uroku osobistego, życzliwości dla kolegów, studentów, emanowania spokojem i wysoko cenionego poczucia humoru. Dzięki niemu długie okresy trwania misji archeologicznych odbywające się nierzadko w ciężkich warunkach, stawały się lżejsze i łatwiejsze do przeżycia.

 

Monika Dolińska
Ewa Laskowska-Kusztal
Barbara Lichocka

Egiptomania logo

Serdecznie gratulujemy dr hab. Leszkowi Zinkowowi, prof. IKŚiO PAN (Zakład Starożytnych Kultur Egiptu i Bliskiego Wschodu) uzyskania dofinansowania w ramach konkursu MNiSW.

Tytuł grantu: Faraonowie znad Wisły. „Egiptomania”: recepcja dziedzictwa starożytnego Egiptu w sztuce polskiej (XIX-XXI wiek) w kontekście europejskim.

Kierownik projektu: dr hab. Leszek Zinkow, prof. IKŚiO PAN
Numer projektu: NPRH/DN/SP/0210/2023/12
Źródło finansowania: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, NPRH Dziedzictwo narodowe konkurs 12
Okres realizacji projektu: 2024 - 2029
Przyznana kwota: 489 668,51 PLN

Egiptomania logo 2

 

Acta Asiatica

Kacik edukacyjny 4 1

Etudes et Travaux

Prof Rafał Czerner

fot. Piotr Zambrzycki

 

prof. dr hab. inż. arch. Rafał Czerner (1958-2024)

 

Z wielkim żalem żegnamy naszego kolegę, wspaniałego architekta i konserwatora architektury, a dla nas przede wszystkim członka Rady Naukowej IKŚiO PAN. Profesor Czerner był człowiekiem ciepłym, życzliwym i pomocnym, z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Współpraca z Nim była prawdziwym zaszczytem i Jego odejście jest dla nas ogromną stratą.

 

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN

Rada Naukowa Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN

serdecznie zaprasza na hybrydową konferencję

"Connecting Stucco in the Mediterranean (c. 3000BCE - 1200CE). Methodological approaches and the state of research."

Poster Connecting stucco in the Mediterranean

 

Konferencja łączy ekspertów z okresów hellenistycznego, rzymskiego, bizantyńskiego i islamskiego aż do ok. 1200 r. n.e., którzy przybliżą nam zmiany zachodzące w wykonywaniu i wykorzytywaniu stiuków na przestrzeni wieków, jak również rzucą więcej światła na wymianę kulturową w obszarze Morza Śródziemnego.

Dokładny plan konferencji dostępny tutaj.

Informacje praktyczne:

• Daty: 16-18 maja 2024
• Lokalizacja: Bilkent University and Erimtan Museum, Ankara (Turcja) oraz Zoom.
• Rejestracja uczestnictwa: https://connectingstucco.com/2023/10/15/registration-form/
• Więcej informacji: https://connectingstucco.com/ oraz 

Dane adresowe:

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
tel. (22) 657 27 91

DMC Firewall is a Joomla Security extension!